Instagram Nasıl Kullanılır – Temel Bilgiler

Instagram hesabınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı şeyler paylaşmalısınız. Günde birden fazla, hatta her gün paylaşmak zorunda değilsiniz – ancak düzenli olarak paylaşmalısınız.

Farklı insanların ne sıklıkla gönderi paylaşacakları, günün hangi saati, haftanın hangi günleri vb. konusunda farklı stratejileri vardır.

Markalı/şirket hesabı işletiyorsanız veya takipçi sayınızı artırmaya ve nihayetinde sponsorluklardan vb. para kazanmaya çalışıyorsanız, bu sizin için daha önemli olacaktır.

Sadece evcil hayvanlarınızın fotoğraflarını paylaşabileceğiniz ve başkalarının sesini yükseltebileceğiniz kişisel bir hesaba sahip olmaya çalışıyorsanız, en iyi olanı bulmak gerçekten size kalmış.

Şimdi, ana ekranınızda göreceğiniz bazı küçük düğmelere ve simgelere bakalım ve Instagram’da gerçekte neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Not : Şu andan itibaren, siteyi muhtemelen bu şekilde kullanacağınız için mobil uygulamadan bilgi ve ekran görüntüleri paylaşacağım.

Instagram’da Nasıl Arama Yapılır?

Instagram’a yeni başladığınızda, arama önemli bir özelliktir. Arama simgesini ekranınızın altında, sola doğru bulacaksınız:

Küçük büyüteç simgesine tıklarsanız, arama sayfasına yönlendirilirsiniz. En üstte bir arama çubuğu ve aşağıdaki gibi bir dizi popüler hesap (fotoğraf ve video) gösterir:

Aklınızda bulmak istediğiniz belirli bir kişi varsa, adını (veya biliyorsanız Instagram kullanıcı adını) arama çubuğuna girin. Onları bulduğunuzda, feed’inizdeki hesaplarından güncellemeleri almak için “Takip et”i tıklayabilirsiniz.

Sadece göz atmak ve ilginç görünen insanları takip etmek istiyorsanız, bunu arama sayfasında da yapabilirsiniz.

Instagram’da fotoğraf veya video nasıl eklenir

Pekala, diğer insanların içeriğinde geziniyordunuz, ancak şimdi muhtemelen kendinizinkini eklemek istiyorsunuz.

1. Adım: Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları seçin

Bir fotoğraf veya video eklemek için ana ekranınızın alt ortasındaki artı (+) simgesine tıklayın. Film rulonuz, çektiğiniz son fotoğraf en üstte seçilecek şekilde açılır. İsterseniz daha eski fotoğrafları bulmak için aşağı kaydırabilirsiniz.

Ayrıca ilk fotoğrafta sayfanın ortasında/sağında üç küçük simge göreceksiniz. Bir sonsuzluk sembolü, birkaç kare ve bir dikdörtgen ve birkaç katmanlı kare gibi görünüyorlar. Aşağıda onlar hakkında daha fazlası. Şimdilik sadece fotoğraf eklemeye odaklanalım.

İstediğiniz fotoğrafı bulduğunuzda, üzerine hafifçe vurun ve çevresinde küçük bir mavi çerçeve belirecektir.

Birden fazla fotoğraf eklemek istiyorsanız, sağdaki katmanlı karelere dokunun, ardından 10 adede kadar fotoğraf seçebilirsiniz. Fotoğraflar seçtiğiniz sırayla görüntülenecektir (ve numaralandırılacaktır).

2. Adım: Bir filtre ekleyin veya fotoğraflarınızı düzenleyin (isterseniz)

Fotoğraf(lar)ınızı seçtikten sonra, ekranınızın sağ üst köşesindeki “İleri”ye basın. Daha sonra bir filtre seçme seçeneğine sahip olacaksınız – bunlar fotoğrafın altında en altta görünürler ve size filtrenin nasıl görüneceğine dair küçük bir önizleme gösterirler.

Filtre seçeneklerinden birine dokunursanız, yukarıdaki ana/büyük fotoğraf, bu filtrenin fotoğrafa ne yapacağını gösterecek şekilde değişecektir. Fotoğrafı olduğu gibi beğendiyseniz filtresiz de bırakabilirsiniz.

Fotoğrafı daha ayrıntılı bir şekilde özelleştirmek ve düzenlemek isterseniz, “Düzenle” düğmesini seçin (“Filtre” seçeneğinin sağında).

Fotoğrafınızın altında, parlaklığı, kontrastı ve bir dizi diğer görsel özelliği ayarlama seçenekleriyle birlikte kaydırılabilir yeni bir menü görünecektir. Fotoğrafınız tam olarak doğru görünene kadar ayarlarla oynamak için her birine tıklayın.

3. Adım: Gönderinize metin, hashtag’ler ve konum ekleyin

Düzenlemeyi tamamladığınızda, sağ üst köşedeki “İleri” ye tıklayın. Başlık, hashtag ve konum ekleyebileceğiniz son ekrana yönlendirileceksiniz.

İlk önce metninizi ekleyin (metnin olmasını istiyorsanız). Ardından, hashtag’lerinizi ekleyin. Bir hashtag oluşturmak için, sadece hash/pound iç çekiş/sayı işaretini (#) ve ardından #teknoloji gibi bir kelimeyi kullanın. Yer yok.

Hashtag’i oluşturduğunuzda Instagram, eşleşen hashtag’lerin bir listesini sağlayacaktır. Örneğin, #tech yazmaya başlarsam, aşağıdaki gibi ilgili çeşitli hashtag’ler çıkacaktır:

Kullanmak istediğiniz hashtag’e dokunun. İsterseniz çok sayıda hashtag ekleyebilirsiniz – her biri arasında bir boşluk bırakın.

Metin ve hashtag eklemek için birkaç ipucu:

  • Paragraflar arasında boşluk oluşturmak istiyorsanız, o alana bir karakter eklemeniz/yazmanız gerekir, aksi takdirde Instagram onu ​​daraltır. Yani, bir cümle/birkaç kelime yazdıktan ve bir boşluk ve yeni bir paragraf istedikten sonra enter’a basın, ardından bir nokta (.) ekleyin ve tekrar enter’a basın. Nokta, alanı korur (yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi).
  • Altyazılarınızı/metninizi daha okunaklı hale getirmek istiyorsanız, bunları birden çok küçük paragrafa ayırmayı düşünün.
  • Çoğu kişi, başlıklarından sonra, sonuna hashtag ekler. İsterseniz başka bir metin içermeyen hashtag’ler ekleyebilirsiniz. Emoji de ekleyebilirsiniz.
  • Hashtag’lerinizin paylaştığınız fotoğraf/mesajla alakalı olduğundan emin olun. Amaçları, insanların aradıkları fotoğraf/konu türlerini bulmalarına yardımcı olmaktır.

Fotoğrafınızda sizinle birlikte biri varsa veya birisinin gönderilerinizden haberdar olmasını istiyorsanız, onları etiketleyebilirsiniz. Metin alanının altında bir “Kişileri Etiketle” seçeneği göreceksiniz. Sadece buna tıklayın ve ardından Instagram tutamaçlarını eklemek için fotoğrafa dokunun.

Birinden bahsetmenin başka bir yolu, gönderinizin metninde onu etiketlemek veya @bahsetmektir. Örneğin, “Bugün @freecodecamp üzerinde JavaScript okuyorum” diyebilirsiniz ve bu, freeCodeCamp’in onlardan bahsettiğinizi bilmesini sağlar.

Ayrıca, gönderdikten sonra kişileri doğrudan fotoğrafta etiketleyebilirsiniz. Sadece fotoğrafın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun (aşağıdakiler hakkında daha fazlası) ve düzenle’yi tıklayın. Ardından, sol tarafta insanları etiketlemek için bir seçenek göreceksiniz:

Resimlerinizi daha erişilebilir hale getirmek için alternatif metin de ekleyebilirsiniz.

Son olarak, isterseniz bir konum ekleyebilirsiniz. Metin/etiketleme bölümünün altındaki “Konum ekle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Instagram muhtemelen yakındaki yerleri önerecektir, bu nedenle konumunuzu görürseniz bunlardan birini seçebilirsiniz. Aksi takdirde, belirli bir noktayı aramak için küçük sağ oka basabilirsiniz.

Adım 4: Yaratıcılığınızı paylaşın (ve görüntüleyin)!

Metninizi oluşturmayı ve hashtag eklemeyi tamamladığınızda, fotoğrafınızı paylaşmaya hazırsınız demektir.

Sadece sağ üst köşedeki “Paylaş” düğmesine basın ve fotoğrafın canlı yayına geçmesini izleyin. Yayınlandıktan sonra ana sayfanızda görünecektir. Profilinize tıklayarak da görebilirsiniz – tüm gönderileriniz orada görünür.

Boomerang ve Layout ile fotoğraf paylaşım oyununuzu nasıl geliştirebilirsiniz?

Belki sadece normal bir fotoğraf paylaşmak istemiyorsunuzdur. Harika bir animasyon istiyorsunuz veya bir kolaj oluşturmak istiyorsunuz. Endişelenmeyin – Instagram, Boomerang ve Layout ile bunu yapmanıza izin verir.

Bumerang nasıl kullanılır

Boomerang, görüntüleri paylaşmanın eğlenceli ve daha etkileşimli bir yoludur. Kısa, böylece insanlar tüm deneyimi yalnızca birkaç saniye içinde görüntüleyebilir ve alabilir. Ve hareket ettiği için göz alıcı ve ilgi çekici.

Tamam, Boomerang’ı nasıl kullanıyorsun? Paylaşmak için fotoğraflarınızı seçerken, daha önce bahsettiğim üç sembolü göreceksiniz (sonsuzluk sembolü, küçük kareler/dikdörtgen kolajı ve katmanlı kareler). Şimdi ilk ikisine gireceğiz.

Sonsuzluk sembolü bumerang efektini getirir. Küçük video kliplerin bir döngüde ileri geri hareket etmesini sağlar, bu nedenle “bumerang” adı.

Bu efekti kullanmak istiyorsanız, bumerang yükleyin (sizi uygulama mağazasına götürecektir – “Yükle” ye tıklayın, ücretsizdir) ve ardından Instagram’a geri dönün.

Sonsuzluk simgesini tıkladığınızda hızlı bir Boomerang öğreticisi alırsınız (uygulamayı ilk kez kullanıyorsanız). İşte temel arayüz:

Boomerang sürecini özetlemek gerekirse: yuvarlak beyaz düğmeye tıklayarak hareket eden bir şeyin kısa bir videosunu çekin – el sallayan birkaç arkadaşınız gibi. Bunu yapmak için, aslında bir dizi fotoğraf çekeceksiniz (sadece birkaç saniyeliğine). Instagram bunu sizin için bir döngüye dönüştürecek.

Küçük fotoğraf serinizi çektiğinizde, onu Instagram, Facebook veya diğer sosyal uygulamalarda paylaşma seçeneğiniz olacak.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş