Müşteri Geri Bildirimlerini Toplayın

İşinizi büyütmek için müşterilerinizi tanımanız gerekir, bu nedenle büyük markaların hedef kitlelerini daha iyi anlamalarına ve ürün pazarlarını uygun bulmalarına yardımcı olmak için müşteri geri bildirimi toplamasına şaşmamalı.

Müşterileriniz işletmenizle ilgili düşüncelerini paylaşırsa, bu harika. Değilse, onları bunu yapmaya teşvik etmek önemlidir. Nasıl? Instagram etkileyicileri size tekrar yardım etmek için buradalar. Doğru yapıldığında, etkileyiciler takipçileriyle bir sohbet başlatabilir ve onları istediğiniz soruları yanıtlamaya teşvik edebilir.

Aşağıdaki örneğe bir göz atalım. Bir moda fenomeni olan Camila Coelho, üç kıyafeti ile bir video paylaştığında, takipçilerini bu numarayla seçimleri için oy vermeye davet etti. Gönderi 1.3 milyon video görüntüleme ve 1.882 yorum aldı.

Açıkçası, her şey bir etkileyicinin sorduğu soruya bağlıdır. Örneğin, bir fikir liderinden müşteri memnuniyeti anketini biyo bağlantı olarak eklemesini isteyebilir ve başlıkta bu bağlantıya dikkat çeken bir eylem çağrısı ekleyebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, ilgili kitleyle etkileşim kurmanın ve bu nedenle müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlamanın birçok yolu vardır.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş